Hur man mäter färgtjocklek
Färgtjocklek meter
Fordon
Visa fler instruktioner
1
Läs instruktionerna från tillverkaren för din färgtjocklek mätaren. Varje modell varierar, så det är viktigt att bli bekant med din mätare.
2
Undersök bilen för olikheter och variationer i färg, glans och textur. Testa något område som verkar vara annorlunda från de omgivande områdena. Addera 3
Leta efter de extremt små droppar av färg som betyder sprutdimma. Detta kommer i allmänhet att vara på tillbehör, fönster och fender brunnar, och orsakas av målaren inte tejpa bilen ordentligt innan målning.
4
Undersök områden av bilen som ofta utsätts för skador från olyckor , såsom stötfångare, fendrar och sidodörrar. Även små bucklor inte nödvändigtvis betyda att större skador har gjorts till fordonet, kan de vara en indikation på att det har uppstått skador.
5
Tryck mätaren färgtjocklek mot något av de områden i bil som verkar misstänkt. Mätaren ger en avläsning. Om det är mer eller mindre än 125 mikrometer, kanske du vill ställa frågor om vad som hände med bilen.
.from:https://www.motorfordon.com/bilar/buying-car/car-auctions/78307.html